Charakterystyka cięcia termicznego
- Szczegóły
Zarówno w przypadku prac wymagających szybkiego i precyzyjnego cięcia blach cienkich, jak i cięcia elementów o bardzo dużej grubości często niezastąpione okazuje zastosowanie metod cięcia termicznego. Jest ono jedną z wielu metod rozdzielania materiału. Odpowiednią z nich dobiera się na podstawie rodzaju i grubości materiału i oczekiwań dotyczących dokładności i jakości cięcia. Czasami istotny okazuje się również czas cięcia, a także koszty związane z przeprowadzeniem całego procesu. Na czym polega cięcie termiczne i dlaczego warto zdecydować się akurat na tę metodę rozdzielenia materiału?
Jak przebiega proces cięcia termicznego?
Aby przeprowadzić proces cięcia termicznego, niezbędne jest oczywiście użycie specjalistycznych urządzeń do cięcia termicznego. Jak sama nazwa wskazuje, przy tej metodzie istotne jest zastosowanie odpowiednio wysokich temperatur. Cięcia termicznego można dokonać na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest zastosowanie tlenu. Proces odbywa się dzięki spalaniu podgrzanego płomieniem gazowym metalu w strumieniu czystego tlenu. Może być ono wykorzystywane przy stali konstrukcyjnej (niskostopowej i węglowej), a jeśli dodatkowo zostaną zastosowane topniki, to taka metoda sprawdzi się również przy metalach nieżelaznych oraz stali austenitycznej.
Cięcie termiczne może się również odbywać poprzez wytapianie szczeliny łukiem elektrycznym (cięcie łukowe) albo poprzez wspomniane podgrzewanie metalu łukiem elektrycznym przy jednoczesnym spalaniu w strumieniu tlenu (cięcie tlenowo-łukowe). Popularną metodą jest również zastosowanie wiązki promieni laserowych, które można stosować do materiałów organicznych i nieorganicznych czy stali węglowych i stropowych.
Jakimi metodami i gdzie można przeprowadzać cięcie termiczne?
Istnieje wiele różnych metod i materiałów, przy pomocy których można przeprowadzić cięcie termiczne, a w rezultacie skutecznie i precyzyjnie rozdzielić materiał, który poddawany jest obróbce. Z uwagi na to, że wyróżnić możemy różne gabaryty materiałów, które poddawane są temu procesowi, to w zależności od potrzeb można poddać je cięciu metodą ręczną albo maszynową. Zastosowanie metod cięcia termicznego jest niezwykle szerokie, ponieważ można je przeprowadzać również pod wodą. W takich przypadkach najczęściej mamy do czynienia z cięciem wraków.