Czym jest styrodur i jak go ciąć?
- Szczegóły
Możemy wymienić wiele tworzyw wykorzystywanych w branży budowlanej. Warto zwrócić szczególną uwagę na materiały stosowane do ocieplania powierzchni. Obok popularnego styropianu czy pianki PUR na popularności zyskuje też styrodur, który jest inaczej nazywany polistyrenem ekstrudowanym i jest produkowany ze spienionego polistyrenu. Czym się charakteryzuje, jakie właściwości wyróżniają go na tle innych tworzyw do ocieplania i w jaki sposób należy go ciąć?
Czym właściwie jest styrodur i jakie są jego właściwości?
Styrodur jest niewątpliwie jednym z popularniejszych materiałów wykorzystywanych do ocieplania powierzchni. Na tle innych tworzyw wyróżnia się przede wszystkim strukturą. Składa się bowiem z niewielkich komórek, które wykazują bardzo dobre właściwości termiczne. Co więcej, jest uważany za skuteczniejszy na przykład od równie popularnej wełny mineralnej. Nie sposób nie wspomnieć też o estetyce polistyrenu ekstrudowanego. Jego powierzchnia z zewnątrz jest gładka, co sprawia, że dobrze się prezentuje na budynkach.
Ponadto ma samogasnące właściwości, co oznacza, że nie podtrzymuje ognia, a w przypadku wystąpienia bardzo wysokich temperatur topi się, a następnie ulega zwęgleniu. Z uwagi na to, że wyróżnia się efektywnością, jeśli chodzi o ogrzewanie, to jego zastosowanie jest naprawdę szerokie. Można go stosować do ocieplania różnego rodzaju powierzchni, również tych narażonych na działanie szkodliwych czynników. Oprócz tego nadaje się również do ochrony przed wilgocią.
Czym i w jaki sposób ciąć styrodur?
Niezwykle ważną kwestią, którą należy poruszyć, jest sposób cięcia styroduru. Często zdarza się tak, że płyty nie mają odpowiednich wymiarów, aby móc je zamontować. Wówczas docięcie jest niezbędne. Do cięcia można wykorzystywać różne narzędzia, jednak w każdym przypadku trzeba pamiętać o tym, aby płyty były mocno połączone z podłożem. Jednym z narzędzi jest nóż do cięcia termicznego, który tnie dzięki ostrzu, które topi i rozdziela materiał. Najczęściej optymalną temperaturą jego pracy jest 100-450 stopni Celsjusza. Oprócz tego można też zainwestować w ploter termiczny, który jest jednak stosunkowo drogim narzędziem, dlatego zwykle jest wykorzystywany do profesjonalnej obróbki.