Fakty i mity o cięciu termicznym
- Szczegóły
Nowoczesne metody cięcia sprawiają, że możliwa staje się nawet obróbka dużych i twardych elementów. Jedną z technik, która zasługuje na szczególną uwagę jest cięcie termiczne. Jakie są fakty i mity dotyczące tej metody? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Fakty na temat cięcia termicznego
Oto kilka faktów na temat cięcia termicznego:
- Cięcie termiczne może być wykorzystywane nawet w przypadku elementów posiadających dodatkową warstwę zabezpieczającą. Jest to prawda, szczególnie jeśli wykorzystamy cięcie laserem. Promieniowanie i zastosowanie nowoczesnych urządzeń daje możliwość obróbki elementów galwanizowanych lub pokrytych tworzywami sztucznymi.
- Metoda laserowa sprawdza się także w przypadku materiałów innych niż metal. To prawda. Wspomniana technika może być wykorzystywana także do obróbki tworzyw niemetalicznych, takich jak materiały tekstylne, drzewo, szkło i materiały ceramiczne.
- Cięcie plazmą odbywa się przy wykorzystaniu wysokiej temperatury. Tak, wysoka temperatura jest jednym z ważniejszych czynników. Duże znaczenie ma także prędkość wylotowa gazów wychodzących z dyszy palnika plazmowego.
Mity na temat cięcia termicznego
Oto kilka mitów na temat cięcia termicznego:
- Cięcie termiczne można zastosować w przypadku każdego materiału. Niestety nie jest to prawda. Chociaż technika ta wykorzystywana jest do różnych surowców, to najlepiej sprawdza się w przypadku stali węglowych i niskostopowych.
- Cięcie termiczne to nazwa jednej techniki. "Cięcie termiczne" to określenie oznaczające różne metody, w tym cięcie gazowe, tlenowo-proszkowe, laserowe, łukowe i plazmowe. Każde z nich ma inne zastosowania.
- Cięcie gazowe jest tak silne, że może odbywać się w każdych warunkach. Niestety nie jest to prawda. Warunki konieczne do wykonania cięcia gazowego to m.in. odpowiednia temperatura zapłonu metalu z tlenem, która powinna być niższa od temperatury topnienia metalu; temperatura topnienia tlenków powinna być niższa od temperatury topnienia przecinanego metalu; powstające tlenki powinny być ciekłe w temperaturze reakcji spalania; reakcja chemiczna łączenia metalu z tlenem musi być egzotermiczna.